ELEKTRİK GÜVENLİK ELDİVENLERİ KONTROLÜ VE SINIFLANDIRILMASI

 

Kauçuk izole eldivenler, elektrik işçileri için kişisel korunmanın en önemli unsurlarındandır. Elektrik güvenlik eldivenleri etkili olabilmesi için, esneklik, dayanıklılık ile birlikte dielektrik özellikleri ve fiziksel gücü içermek zorundadır. Güvenlik ve performansın sağlanmasına yardımcı olmak için, ASTM Uluslararası ASTM D120-14a - Kauçuk Yalıtım Eldiveni için Standart özelliklerin yerine getirilmesi ve / veya daha da ileri özelliklere sahip olması gerekir. Ayrıca eldivenler ASTM D120-14a ve Uluslararası Elektroteknik Komisyon IEC 60903: 2014 standartlarına göre elektriksel olarak test edilmelidir.

 

İzole Elektrikçi Eldiven Sistemi

Elektrikçi Eldiven Sistemi/Kiti aşağıda ki üç parçadan oluşur:

Kauçuk yalıtım eldivenleri, sağladıkları voltaj ve koruma seviyesine göre sınıflandırılır.

Astar eldivenleri, komforsuz eldiven giyinimini indirger ve daha rahat bir giyim sağlar. Astar eldivenler soğuk havalarda sıcaklık sağlar ve sıcak aylarda teri emer. Düz bir manşete sahip olabilirler ya da bileğinizi örtebilirler.

Deri koruyucu eldiven, Kesiklere, aşınmalara ve delinmelere karşı gerekli mekanik korumayı sağlamak için kullanılır.

 

Sınıflandırma

Elektrik akımını aktif tutabilmek için çok yakın elektrik çalışanları, çeşitli elektrik yalıtımlı koruyucu ekipmanlara ihtiyaç duyabilirler. İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA), elektrik izoleli eldivenleri ve kılıflar için tasarım gereklilikleri, hizmet içi bakım ve kullanım gereklilikleri ile yalıtımı sağlayan elektrikli koruyucu ekipman standardı 29 Federal Yönetmelikler (CFR) 1910.137 koduyla bu durumu özetlemektedir. Aynı şekilde izole battaniyeler, paspaslar, kapaklar ve hat boruları da dahildir.

Elektrik güvenlik eldivenleri, sağladıkları voltaj koruması seviyesine ve ozona dayanıklı olup olmadıklarına göre kategorize edilmiştir.

 

 

 

Ekipman Sınıfı

Maksimum Kullanılabilirlik Voltajı (AC)

Maksimum Kullanılabilirlik Voltajı (DC)

İspat Edilmiş Test Sonuçları (VAC)

İspat Edilmiş Test Sonuçları (VDC)

00

500

750

2,500

10,000

0

1,000

1,500

5,000

20,000

1

7,500

11,250

10,000

40,000

2

17,000

25,500

20,000

50,000

3

26,500

39,750

30,000

60,000

4

36,000

54,000

40,000

70,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kauçuklar ozonun etkilerine karşı hassastır,  bu durum çatlamaya sebep olabilir ve eldivenin bütünlüğüne zarar verebilir. Ozon kesme / kontrol etme, ozonun mekanik dayanım altında kauçuk üzerinde hareket etmesiyle üretilen birbirine geçen çatlaklar dizisidir. Eldivenler, kirlilik nedeniyle ozon seviyelerinin yüksek olduğu bir ortamda kullanılıyorsa, ozon direnci son derece önemlidir. Ozon direnci "Tip" tanımıyla ifade edilmektedir. Tip I eldiven ozona dayanıklı değildir, Tip II ise ozona dayanıklıdır.

 

Kontroller

Elektrik güvenlik eldivenleri çıktıktan sonra, OSHA "koruyucu ekipmanın güvenli ve güvenilir bir durumda muhafaza edilmesini" gerektirir. Bu, her kullanımdan önce eldivenlerin hasar açısından kontrol edilmesini gerektirir. Ayrıca eldivenler ani olaylara karşı test edilmelidir aksi taktirde bu durum zararlara yol açabilir. Ek olarak, OSHA aynı zamanda yalıtım eldivenlerinin kontrol ile birlikte hava testi yapılmasını istemektedir.

Hava test yöntemi, ASTM F496-14a Isı Yalıtım Eldivenleri ve Kolları Hizmet Bakımı için Standart Özellikler de açıklanmaktadır. Eldiven havayla manuel olarak ya da güçlendirilmiş bir şişirici ile doldurulur. Kaçak hava dinlenilerek veya tutup kontrol edilerek, test yapan kişiler tarafından kontrol edilir. ASTM F496-14a'ya göre eldivenler ve kılıflar, hava testi sırasında Tip I için normal boyutunun 1.5 katından ve Tip II için normalin 1.25 katından fazla genişletilmemelidir. Prosedür daha sonra eldiven iç kısmının dışarıya  döndürülerek tekrarlanmalıdır.

Kollar şişirilemediğiden dolayı rulo halindeyken kenarından denetlenmelidir. Yuvarlama, kesme, yırtık ve ozon kesiminin daha görünür olmasını sağlamak için kılıfı kenar boyunca uzar. Köşeleri boyunca yuvarlayarak gerdirerek, kesikler, yırtıklar ve ozon kesikleri daha fazla görülebilir olur. Kılıfın iç kısmı denetlendikten sonra dış kısmı çevirilip denetlenmelidir

Her kullanımdan önce, delikler için eldiven ve kolların test edilmesi gereklidir. Yırtıklar ve Ozon, kesme / kontrol veya morötesi hasarlar; ve ASTM F1236-14, Elektrik Koruma Kauçuk Ürünlerinin Görsel Muayene Standart Kılavuzu'na göre kimyasal bozulma belirtileri. Eldiven ve kılıflar, özellikle petrol ürünlerinden kaynaklanan kimyasal reaksyon sonucu herhangi bir deformasyon olup olmadığını belirlemek için incelenmelidir.

Kimyasal maruziyetin ilk belirtisi kontaminasyon alanında şişme halidir. Herhangi bir eldiven veya kılıf, kimyasal reaksyonlara maruz kalırsa veya herhangi bir fiziksel hasar şüphesi varsa, ASTM D120-14a gerekliliklerine göre tekrar test edilmelidir.

 

Test

OSHA, günlük denetime ilaveten, 29 CFR 1910.137 (c) (2) (viii) 'de belirtilen elektrik güvenlik ekipmanlarının periyodik elektrik testlerine tabi tutulmasını talep etmektedir. Kauçuk yalıtım eldivenleri, ilk kullanımından ve bundan sonra ki her altı ayda bir test edilmelidir. Yalıtım değerinin şüpheli olduğunun belirtilmesi halinde, tamirden sonra kullanılmalıdır. Yalıtım eldivenleri elektriksel olarak test edilmiş ancak servis için verilmemişse, önceki 12 ay içinde elektriksel olarak test edilmedikçe, kullanıma alınmayabilirler.

Kullanılan tüm eldivenlerin doğru test döngüsünde olduğundan emin olmak için alternatif bir eldiven rengi programı önerilmektedir. Bu program, ilk altı ay için bir renk ve takip eden altı ay boyunca farklı bir renk kullanarak uygun test döngüsünün görsel bir hatırlatıcısı oluşturur.

 

Muhafaza Etme

Eldivenlerin ve işçi güvenliğinin bütünlüğünü sağlamak için eldivenlerin kullanılmadığı zamanlarda düzgün bir şekilde saklanması gerekir. Doğru saklama  eldivenlerin katlanması ve aşırı ısı, güneş ışığı, nem, ozon ve kauçuğa zarar verebilecek herhangi bir kimyasal madde veya maddenin dışında tutulması gerektiğidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Elektrikli izole güvenlik eldivenlerini çok sık kullanmazsam ve herhangi bir hasar yoksa, tekrar test etmeye gerek var mıdır?

Cevap: Evet. Malzemenin tamamen doğrulanmasına yardımcı olmak ve kullanıcı için elektrik güvenliğinin sağlanmasını sağlamak için yeniden inceleme yapılması gereklidir.

Soru: Sadece lastik eldiven kullanabilir miyim, deri kısmını almalı mıyım?

Cevap: Deri koruyucu eldiven, kesikler, aşınma ve delinmelere karşı gerekli mekanik korumayı sağlamak için daima kauçuk yalıtım eldivenleri üzerinde kullanılmalıdır. Bununla beraber, OSHA'nın elektrikli koruyucu ekipman standardı 1910.137 (c) 2 (vii) (A) - (C) 'de vurgulanan bazı istisnalar vardır. Voltaj 250 volt AC veya 375 volt DC ise, küçük ekipman ve parçaların manipülasyonu alışılmadık derecede yüksek parmak becerisine ihtiyaç duyduğunda, sınırlı kullanım koşullarında Sınıf 00 eldivenleri ile koruyucu eldivenlerin kullanılmasına gerek yoktur. Ayrıca, koruyucuların Sınıf 0 eldivenleri ile aynı sınırlı kullanım koşullarında kullanılması gerekmediğini de belirtmektedir. Koruma olmadan kullanılan lastik yalıtım eldivenlerini test eden kişiler, görsel olarak incelediklerinde çok dikkatli olmalı. Bu koşullar altında kauçuk yalıtım eldivenleri kullanan çalışanlar eldiveni kesebilecek veya kesebilecek keskin nesnelerle uğraşırken ek dikkat göstermelidir. Eldiven sınıfının söz konusu voltaj için gerekli olandan bir sınıfın üstünde olması durumunda, diğer bütün eldiven sınıfı aynı sınırlı kullanım koşulları altında koruyucu eldivenleri olmadan kullanılabilir. Koruyucu eldiven kullanılmadan kauçuk yalıtım eldivenleri tekrar test edilene kadar tekrar kullanılamaz.

Soru: Lastik yalıtım eldivenim üzerine giyilen deri koruyucuyu nasıl ölçilendiririm?

Cevap: Kauçuk yalıtım eldiveni ile aynı boyutta deri koruyucu seçilmesi önerilir. Uzunluk olarak, yalıtıcı eldiven manşeti deri koruyucu eldiventen daha uzun olmalı ve mesafe sınıf tarafından belirtilmelidir. Aşağıdaki yönergeleri kullanın:

Class 0, 00 Gloves -1/2"
Class 1 - 1"
Class 2 - 2"
Class 3 - 3"
Class 4 - 4"

Soru: Bir oyuk veya delik fark edersem, lastik izole eldiveni bir lastik gibi "düzeltebilir miyim"?

Cevap: 1910.137 (c) (2) (x) (D) uyarınca, "Küçük kesikler,yırtık veya delikler gibi küçük fiziksel kusurları olan kauçuk yalıtım eldivenleri ve kılıfları uyumlu bir yama uygulayarak onarılabilir. Ayrıca, kauçuk yalıtım eldivenleri ve küçük yüzey lekelerine sahip kılıflar, uyumlu bir sıvı bileşik ile tamir edilebilir. Tamir edilen alan, çevredeki malzemeye eşit elektriksel ve fiziksel özelliklere sahip olur. Eldivenlerin onarımına sadece bilek ile açıklığın kenarı arasındaki alanda izin verilir. "Onarılan yalıtım malzemesi kullanılmadan önce tekrar test edilmelidir”.

 

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Müşteri destek hatlarımız
  • EPOSTA

    market@acenersis.com
  • Telefon

    0312 346 69 94
  • Faks

    0312 212 05 53

BİLGİ TALEP FORMU

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun. Sizi arayalım
Adınız Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesaj
  Captcha Değiştir
 Kodu giriniz
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Medya Reklam ®

IP Adresiniz 34.200.218.187 olarak kayıt altına alınmıştır.